За 7 місяців навчання за професією «Рибовод (кваліфікований робітник)» на базі Млинівського навчального відділення Рівненського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості безробітні Рівненщини (Рівненський міський центр зайнятості, Рівненська районна філія Рівненського обласного ЦЗ), Львівщини (Бродівська РФ Львівського ОЦЗ) та Волині (Горохівська РФ Волинського ОЦЗ) здобули потужний арсенал знань, який застосовуватимуть у подальшій роботі.
Сьогодні державну кваліфікаційну атестацію слухачів, що за карантинних обмежень відбулася в онлайн режимі, оцінювали в.о. директора РЦПТО ДСЗ Людмила Абрамова, спеціаліст відділу професійного навчання Волинського ОЦЗ Оксана Косанюк, викладач РЦПТО Маргарита Жуковська та заввідділення Анатолій Смалько.
Засобами мобільного зв’язку відбулися спілкування із групою, аналіз відповідей слухачів, а також оцінка їхніх кваліфікаційних робіт. Теми рибоводи обрали найактуальніші: типи, системи ставових риб; годівля риб; основні напрями селекції; технології одержання потомства коропа; технологія власного вирощування риби; біологічна характеристика об’єктів товарного осетрівництва; відтворення, утримання білуги; характеристика форелевих господарств; профілактично-лікувальні заходи у ставових господарствах; механізація у рибництві та інші.
У групі серед чоловіків навчалася і жінка з Рівного Олена Баєчко. Жінка обрала професію рибовода, бо бачить перспективу риборозведення, знає і розуміє живу природу. Практичні навички пані Олена здобувала на Горохівському рибогосподарстві «ПП Круковський Ю.В.», що на Волині, де разом із одногрупниками взяла активну участь у всіх виробничих процесах.
За словами педагогів, яскраво проявив себе бродівчанин Павло Буцик. Слухач не лише здобув відмінну теоретичну підготовку, але й проявив професійний запал, активність, ініціативу під час виробничої практики на ПП «Саган». Роботодавець, директор рибогосподарства Петро Лаврін задоволений кваліфікацією рибовода та надав офіційне робоче місце випускнику. Важливо, що Павло Мирославович під час навчання ініціював поїздку у Дрогобицький район, аби краще ознайомитися з розведенням кларієвого (африканського) сома в штучних умовах. У подальшому, впевнений рибовод, цей досвід знадобиться йому у професійній діяльності.
Павло Буцик
Завідувач Млинівського відділення Анатолій Смалько відзначає і волинянина Сергія Янюка: «Слухач має власний став і давно займається рибництвом. У досвідченого рибовода була мета – здобути якомога більше теоретичних знань, адже практичний досвід він має чималий». Важливо, що професійне навчання дало новий поштовх у роботі підприємливого господаря, відкрило нові аспекти ефективного розведення, утримання та догляду за рибою, а отже – і нові джерела прибутку.
За словами в.о. директора РЦПТО ДСЗ Людмили Абрамової, необхідно акумулювати у навчальному процесі практичний досвід рибоводів, їхнє бачення організації занять, слушні зауваження та конструктивні поради щодо навчальних програм. Саме з огляду на це під час ДКА відбувся інтерактивний діалог із слухачами.
Свій власний досвід рибоводи закріпили на діючих рибогосподарствах під час виробничої практики. Там же планують і працювати: Михайло Макаровець (Рівненський район) та Микола Музичка (м. Броди) - на ПП «Саган», Олександр Немоловський з Рівного, Юрій Томчук – у ПП Круковський Ю.В. та Сергій Янюк – у ПП Омельчук А.В.(Горохівський район, Волинь).
Отож, після ДКА представники навчального закладу та служби зайнятості привітали слухачів із успішним завершенням навчання та подякували за вибір професії. Рибоводи проявили справжні здібності і характер, і ніщо, у т.ч. карантин, не завадило їм здобути професійні знання та продемонструвати відмінні результати роботи.
На жаль, тимчасово, з березня цього року, в більшості регіонів припинилася реалізація риби, що суттєво вплинуло і на працевлаштування випускників-рибоводів. Звісно, і роботодавці, і робітники надіються, що це тимчасово, і незабаром рибогосподарства запрацюють на повну. Будемо з рибою!