#смарт_спеціалізація_рівне_цпто
У рамках проєкту Європейського Фонду Освіти (ЄФО) на платформі ZOOM відбулась чергова онлайн зустріч «Навички для смарт-спеціалізації - форсайт-сесія у Рівному «Деревообробка та виробництво меблів».
Як повідомила учасниця заходу, методист Рівненського центру ПТО ДСЗ Раїса Ліхачова, метою було затвердження результатів розпочатої минулоріч експертизи ЄФО щодо навичок для смарт-спеціалізації.
Учасників привітали голова департаменту Knowledge Hub ЄФО Ксав’єр Матеу де Контада, начальник управління освіти і науки Рівненської облдержадміністрації Петро Коржевський та директор Агенції регіонального розвитку Рівненської області Олександр Процюк.
У конференції від ЄФО взяли участь: координаторка діяльності в Україні С'юзан Нільсен, старший спеціаліст Піріта Вуорінен, спеціаліст Єва Янсова, координаторка проєктів в Україні Інна Дергунова, а також національні експерти Родіон Колишко і Микола Судаков.
До конструктивної розмови долучилися також генеральний директор директорату професійної освіти МОН Ірина Шумік, заступник начальника відділу професійно-технічної та вищої освіти Управління освіти і науки Рівненської ОДА Олена Полюхович, керівник громадської організації «Волинський ресурсний центр» Василь Кашевський та інші.
Рівненську обласну службу зайнятості представили заступник начальника відділу організації профорієнтації Рівненського ОЦЗ Віктор Голуб, майстер виробничого навчання Зеновій Крошний та методист Раїса Ліхачова від Рівненського центру ПТО ДСЗ.
На зустрічі обговорювали питання потреб роботодавців у кваліфікованих робітниках та оперативної якісної підготовки слухачів (учнів, студентів). Майбутнім фахівцям необхідно здобувати цифрові навички, використовувати спеціалізоване програмне забезпечення для деревообробної галузі та меблевого виробництва, комп’ютерного проєктування (САD) та комп’ютеризованого виробництва (САМ). Сучасні кваліфіковані робітники повинні володіти поглибленими навичками дизайну меблів: здійснювати технічне малювання, 3D – моделювання, враховувати естетичний та ергономічний дизайни, розуміти властивості деревини, можливості поєднання дерева з іншими матеріалами, враховувати екологічні аспекти, орієнтуватися на відновлювані ресурси та інноваційні матеріали.
Піріта Вуорінен
Родіон Колишко
С’юзан Нільсен
Раїса Ліхачова зазначила, що особлива увага приділялася необхідності так званих «зелених» навичок, підвищенню ефективності використання ресурсів, мінімізації відходів, їх вторинного використання, дотриманню екологічно відповідальної практики роботи.
Учасники заходу працювали у групах, відтак, мали можливість висловити власні бачення та надати пропозиції щодо шляхів покращення професійної підготовки робітників для деревообробної галузі та виробництва меблів. Присутні одностайно погодилися із принциповими положеннями: розробка нових професійних стандартів під керівництвом представників галузі, оновлення та зміни до навчальних програм, збільшення кількості навчальних годин для цифрових навичок, надання нового комп’ютеризованого обладнання з програмним забезпеченням, податкове та фінансове стимулювання роботодавців для співпраці з галуззю освіти, постійне підвищення кваліфікації викладацького складу, поширення позитивних підприємницьких практик серед випускників, надання підприємствами можливостей використання сучасного обладнання для навчальних потреб, розробку модульної системи організації освітнього процесу в закладах професійної (професійно-технічної) освіти, вивчення англійської мови у професійному ракурсі, підвищення престижності робітничих професій тощо.
Цікавим став досвід Данії у підготовці кадрів для роботи з деревом та дизайном меблів. Про професійне навчання робітників для цієї галузі в Skive College розповіла координатор управління цього закладу освіти Піа Фабрін.
Усі учасники заходу задекларували свою готовність до змін та інновацій у сфері професійної освіти з метою якісної підготовки робітничих кадрів з необхідними знаннями та навичками, що забезпечуватиме успішну реалізацію смарт-спеціалізації Рівненщини у сфері деревообробки та виробництва меблів.
Сподіваємось, що завдяки участі усіх зацікавлених сторін в проекті ЄФО «Навички для смарт-спеціалізації», опанувавши досвід європейських країн, при підтримці органів державної влади, заклади профтехосвіти Рівненської області зможуть здійснити якісну трансформацію, здійснити справжній прорив у підготовці робітничих кадрів для ресурсоефективного та екологічно чистого виробництва в деревообробній та меблевій галузях, що сприятиме міжрегіональному та транскордонному партнерству України, зростанню економіки регіону та добробуту громадян.