На початку січня у Гощанському навчальному відділенні відбулася кваліфікаційна атестація у групі слухачів за професією «коваль ручного кування». Ця група, без перебільшення, унікальна в історії навчального закладу. Насамперед тому, що своє навчання ковалі розпочали із участі у складному і важливому заході – фестивалі «Металеве серце України», який щороку відбувається у Рівному. Саме під час фестивалю вони змогли познайомитися із успішними носіями професії – українськими та іноземними ковалями, оцінити різні стилі і технології, побачити роботи професіоналів, способи організації ковальської справи.
Окрім цього – на навчання цього разу потрапили лише мотивовані слухачі, які вирішили присвятити своє життя ковальській професії. Результат виявився справді гідним. Адже лише через три місяці після початку навчання, у листопаді, колективний виріб учорашніх новачків зайняв перше місце у конкурсі ковальських робіт на виставці «Ковальський вернісаж», що відбувалася у виставковому центрі «КиївЕкспоПлаза». Найбільш несподіваним стало те, що у конкурсі були представлені роботи ковалів з величезним досвідом та спеціальною освітою. Проте група вчорашніх безробітних не побоялася кинути виклик метрам чорного ремесла і перемогла.
На іспиті випускники презентували не лише індивідуальні, а й колективні роботи. Усі вони були високо оцінені кваліфікаційною комісією. Найвищу оцінку отримало художнє панно у виконанні сорокарічного Володимира Саса, направленого на навчання Ковельським МРЦЗ. Ковальське ремесло – одне з багатьох, якими оволодів на сьогодні Володимир. Він – і бортник, і висококваліфікований столяр, а тепер ще й коваль. Чоловік відданий родині, адже він – батько п’ятьох дітей, тому намагається бути універсальним фахівцем, щоб не лишатися без роботи у невеличкому Ковелі. Ковальське ремесло далося йому легко, тому тепер чоловік проектує у власному будинку окрім пасіки і столярної майстерні кузню, оскільки до будь –якої справи підходить дуже серйозно і відповідально.
Віктор Балдич з Рівного також планує відкриття власної справи. Окрім високих професійних навичок, які він здобув під час навчання, Віктор – блискучий організатор, менеджер, комунікатор. Так, під час навчання він добровільно узяв на себе обов’язок кухаря і щодня готував усій групі обіди у двох азійських казанах, подарованих гощанським ковалям Хуубом Сенсеном – першу і другу страву. Під час вернісажу у КиївЕкспоПлазі узяв на себе роль стендиста – презентував відвідувачам виставки усі представлені групою вироби.
Павло Януля, направлений Ківерцівським РЦЗ, також налаштований на відкриття кузні. Сам він – з багатодітної родини, один з десятьох дітей, тому впевнений: без допомоги не залишиться, отриманий фах може стати основою родинного бізнесу.
Михайло Недвецький, з Красного Лиману Донецької області, дізнався про можливість навчання через форум міжнародного порталу для ковалів «Остметал» і одразу ж виявив бажання приїхати до Рівного, тим більше, що якраз став на облік в місцевий центр зайнятості. Сьогодні Михайло офіційно працевлаштований на підприємстві «Гефест» - одному з найпотужніших профільних підприємств Донецька.
Дмитро Паламарчук планує спочатку попрацювати в режимі самозайнятості, проте не відкидає можливості реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності.
Роману Руссу, який приїхав з Чернівців, настільки сподобалося Рівне, що хлопець вирішив залишитися. Тепер він розглядає декілька пропозицій про працевлаштування від роботодавців.
Сергій Торуля надзвичайно задоволений своїми учнями, і наголошує, що у цієї групи є усі шанси стати висококласними ковалями. Керівництво РЦПТО також відмітило успіхи новоспечених ковалів: уперше в історії навчального закладу п’ятеро з них нагороджені статуеткою – відзнакою «Кращий випускник». У центрі стверджують, що нині випустили справжню «зоряну групу».