ХІІ міжнародний фестиваль "Свято ковалів" зібрав в Івано-Франківську понад сто майстрів художнього ковальства з багатьох областей України, а також з Естонії, Італії, Росії, Білорусі, Нідерландів, Франції, Туреччини.
Попри побоювання організаторів, що через ситуацію в Криму та східних областях і поради деяких держав до співвітчизників утриматися від поїздок на Україну багато хто побоїться їхати на Прикарпаття, відомий у Східній Європі ковальський фест таки відбувся, хоча і при меншій чисельності. Із Санкт-Петербурга приїхала ковальська команда, яка підтримала рух проти війни з Україною. В її складі був і легендарний майстер, професор, викладач старших курсів ЛВХПУ ім. Мухіної Юрій Саркісян, навчатися в якого мріють не лише ковалі-початківці, але й відомі майстри з різних країн світу.
Тільки два українські міста – Івано-Франківськ та Донецьк є членами Європейської асоціації ковальських міст. Рівне також претендує на цей статус, активно розвиваючи ковальське ремесло. Не останню роль у цьому відіграє те, що в Гощі функціонує навчальне відділення, на базі якого готують ковалів. Це – унікальний навчальний майданчик, оскільки професію коваля тут здобувають безробітні, безоплатно, на високому фаховому рівні.
Кожного року слухачі Сергія Торулі відвідують фестиваль в Івано-Франківську. Це є частиною професійної підготовки, коли початківці можуть особисто познайомитися зі знаменитими майстрами, повчитися в них, налагодити контакти на перспективу. Цей рік не став винятком: у дванадцятому ковальському фестивалі взяли участь як слухачі поточної групи, так і випускники інших років. В перший день, після знайомства з містом і іншими учасниками Сергій Торуля порекомендував своїх слухачів відомим майстрам в якості помічників для проведення майстер-класів. Наступного дня уся група виконувала фестивальну роботу – елементи композиції «Єднання».
Ковалі робили скоби, які «з’єднуватимуть чотири сторони світу, чотири пори року своєю любов’ю і дружбою. Основою композиції буде хрест, який видно з усіх боків: і зверху хрест, і справа чи зліва, він символізує перетин людської душі між земним і небесним», – сказав Сергій Полуботько, голова громадської організації «Свято ковалів». У своїй роботі хлопці використали технологію, яку запозичили у Хууба Сенсена під час його майстер-класу у Гощі. За словами Сергія Торулі фестивальний виріб рівненської делегації вийшов одним з найкращих. Сам майстер представив авторську композицію, присвячену українській революції – закривавлені грати, один з прутів яких вирвався з загальної впорядкованості і перетворився на квітку.
Лінк на офіційне відео фестивалю:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=lRVSZukRCag